Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
python software python ile neler yapılabilir python neler yapılır işletim sistemi python türkiye

Python ile neler yapılabilir
Neden python yazılımını tercih etmeliyim ? 

Net ve kolay okunabilen yazımı
Çalışma esnasında objelerin özelliklerini inceleyebilme imkanı
Kolay anlaşılır nesne tabanlı programlama özellikleri
Güçlü ifade yeteneği
Modüler yapısı
Exception tabanlı hata yönetimi
Çok geniş kütüphaneleri

Python ile neler yapılabilir ?
Öncelikle şunu belirtmek isterimki python ile yapabilecekleriniz sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır, ancak fikir vermek konusunda yinede bir kaç örnek vermek gerekirse ; 
  1. Pardus işletim sisteminde bulunan bir çok program python ile yazılmıştır ve pardusun bel kemiği niteliğinde bir dildir. 
  2. Python ile shell yazılımlar yaparak hack dünyasına giriş yapabilirsiniz. 
  3. Web dünyasında python kullanarak PHP ile tümleşik şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. 
  4. Örümcek yazarak internette bilgi arama ve bilgi toplama yazılımları yapabilirsini, buda hakkınızda hangi sitede hangi gazetede haber çıkmış araştırma sağlayabilirsiniz
  5. Güvenlik yazılımları yapabilirsiniz.
  6. Veri analizi için kullanabilirsiniz buda bilimde problem/denklem çözme işlemleri demek olabilecektir.
Kısacası PYTHON güçlü ve kütüphanesi çok geniş bir dildir ayrıca python platform bağımsızdır dolayısı ile mac/windows üzerinde yazmış olduğunuz yazılım tüm cihazlarda çalışacaktır,

Eğer bir shell yazmak ve bu yazdığınız shellin Windows ta çalışmasını istiyorsanız py to exe yazılımı ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

C ,C# , C++ ile günlerinizi alabilecek bir yazılımı Python ile sadece saatler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz, bunun en büyük sebebi ücretsiz kütüphaneler ve açık kaynak kodlu olmasıdır, sizin yazmayı düşündüğünüz yazılım sınıf olarak çoktan yazılmış ve yeni versiyonları çıkmış olabilir.

Peki Python ile Ne yapamazsınız ?
C gibi dillerde yazılım yapıldıktan sonra makina diline çevrilmesi gerekir, makina diline derleme esnasında yorumlayıcı yazdığınız bilgisayar olduğu için yorumlama sorunları çok az yaşanacaktır ancak Python ile yazılmış bir program sanal bir okuyucu üzerinde çalışacağı için yorumlayıcı sorunları olasıdır. 
Python yazılımınızın çalışması için bilgisayarınızda Python Launcher yüklü olması gerekir (Bu cümle aslında kısmen yanlıştır .exe dosyaları sadece windowsta çalışır ve mac, linux gibi platformlarda çalışmayacaktır dolayısı ile sanal makina mantığı nebze vardır diyebiliriz, ancak python launcher tüm işletim sistemleri için mevcutdur ve sorunsuz stabil çalışmaktadır. bu parantez içeriği yorum niteliğindedir. )
Python ile işletim sistemi yazamazsınız , peki işletim sistemi gerçekte nedir ? işletim sistemi ; bilgisayarınızın düğmesine ilk bastığınızda bios HDD içerisinde bulunan yazılımları çalıştırır ve sizin ekranda gördükleriniz ile makina arasındaki köprüyü sağlar , yani sizin python dili ile yazmış olduğunuz kodlar python launcherda çalışır demem oki python kodları direk makina üzerinde çalışmaz arada bir yorumlayıcı vardır , örneklemek gerekirse;

zemin = işletim sistemi
 masa = python launcher
 elma = python yazılım
Ara
Teşekkür eden:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anlatım Python ile internet sayfası okuma python 0 486 10-01-2017, Saat: 20:03
Son Yorum: python
  Anlatım Python ile dosya işlemleri python 0 460 10-01-2017, Saat: 18:38
  Anlatım Python ile uzak sunucudan Resim Çekme python 0 506 10-01-2017, Saat: 17:45
  Anlatım Python Sözlükler (Dictionary) , İki Boyutlu Diziler python 0 493 10-01-2017, Saat: 17:21
  Anlatım Python Değişken Tipi Öğrenme python 0 624 10-01-2017, Saat: 17:09

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi