Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
python dosya yazma python ile dosya işlemleri python dosya okuma

Anlatım Python ile dosya işlemleri
Python ile dosya okuma, yazma ve dosyada değişiklik yapmak için aşağıdaki işlemler size yardımcı olacaktır,

öncelikle dosyaya direk yazma işlemi gerçekleştirelim, aşağıdaki kod dosya yok ise dosyayı oluşturur ve içerisine "Merhaba Dosya ! " yazar eğer dosya mevcut ise içeriği tamamen silerek belirttiğinizi yazar,
dosya=open("dosyaadi.txt","w")
dosya.write("Merhaba Dosya !")
dosya.close()

eğer dosya içeriğine dokunmadan sonuna eklemek isterseniz w yerine a yazmanız yeterlidir.

dosya=open("dosyaadi.txt","a")
dosya.write("Merhaba Dosya !")
dosya.close()

Python ile dosya okumak istiyorsak bunu kullanabilirsiniz ancak burda tüm dosyayı okuyarak ekrana yazacaktır

dosya=open("dosyaadi.txt","r")
print(dosya.read())
dosya.close()

dosyanın en başındaki satırı almak için ;

dosya=open("dosyaadi.txt","r")
print(dosya.readline())
dosya.close()

Python ile dosya okuma işlemleri esnasında kaynaklarımızı gereksiz kullanmamak için ve dosyayı kapatmayı unutma ihtimaline karşın önerilen yöntem ;

with open("dosyaadi.txt","r") as dosya:
    print(dosya.read())

Dosyanın istediğimiz satırına yazmak için ise aşağıdaki parça size yardımcı olacaktır

with open("dosyaadi.txt","r+") as dosya:
    data =dosya.readline()
    data.insertline(1,"içerik ekleme/n")
    dosya.seek(0)
    dosya.writelines(data)

yukarıdaki işlemi açıklarsak open fonksiyonu içerisinde bu sefer r+ ifadesi kullandık bu ifade hem oku hemde yaz anlamına gelmektedir, data.insertline işlemi ile data listemizin 1. indisine yani dosyamızın 1 . satırına "içerik ekleme" ifadesini yerleştirmiş olduk.
Ara
Teşekkür eden:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anlatım Python ile internet sayfası okuma python 0 557 10-01-2017, Saat: 20:03
Son Yorum: python
  Anlatım Python ile uzak sunucudan Resim Çekme python 0 553 10-01-2017, Saat: 17:45
  Anlatım Python Sözlükler (Dictionary) , İki Boyutlu Diziler python 0 542 10-01-2017, Saat: 17:21
  Anlatım Python Değişken Tipi Öğrenme python 0 664 10-01-2017, Saat: 17:09
  Python IDE Tavsiyeleri python 0 395 09-01-2017, Saat: 23:52

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi