Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
skolyoz tedavisi ve belirtileri

Skolyoz Tedavisi ve Belirtileri
#1
Skolyoz, bilinen en eski omurga rahatsızlıklarından bir tanesidir ve rahatsızlık göğüs ve bel bölgelerinde görülebilen omurganın ön ve arka planda normal eksen sapması ya da dönmesi nedeniyle oluşan şekil bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Skolyoz belirtileri arasında kalçalar ve omuz seviyeleri arasındaki eşitsizlik, omuzda veya belde oluşan çukurluklar ile sırtın bir tarafından daha belirgin kamburlaşma. Bunun yanı sıra baş bir yana savrulduğu için çocukların bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusu, bir tarafa daha fazla eğim vererek veya yaslanarak duruş, kız çocukların eteğinin bir bölümünü yukarı çekmesi gibi duruş bozuklukları gözlemlenmektedir. 
Bu hastalığının sebepleri arasında da birçok farklı etki gözlemlenmiştir. Bu hastaların birçoğunun doğuştan olabilmesi ya da doğumu itibariyle omurga gelişiminde omurganın tam gelişmemesi ya da çocuk felci, beyin felci veya kas distrofisi gibi durumlara bağlı olarak kasların felci, bacaklardaki uzunluk farkıdır. Yetişkin çocukluk ve ergenlik dönemlerinde fark edilenler de genellikle sebepler bilinememektedir. Bu nedenle skolyoz tedavisi ve belirtileri kişiye göre farklılaşmaktadır bu tedaviler arasında genellikle hastanın izlenmesi ve buna göre tedavi sürecinin belirtilmesi gelmektedir. 
Bu hastalıkta korse tedavisi 25 30 derece eğikliği olan ve eğikliği 15-29 derece arasında olan ve büyüme sürecinin tamamlamamış hastalarda uygulanmaktadır. Skolyoz hastaları için Bobath, Vojta, Katharina Schroth teknikleri gibi tekniklerin yanında klasik germe ve güçlendirme skolyoz egzersizleri de uygulanabiliyor. Bu egzersizler genellikle 15 derecenin üzerinde eğriliği olan çocuklar ve 40 derecenin üzerinde eğriliği olan yetişkinlere uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale 45 derece ve üzerinde eğriliği olan ve eğrisi artan hastalara önerilmektedir. 
http://www.sevkierdem.com/
Ara
Cevapla
Teşekkür eden:


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İMPLANT TEDAVİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Tatlicadi 0 14 09-01-2018, Saat: 01:16
Son Yorum: Tatlicadi
  Kök Hücre SVF Tedavisi uyan 0 14 22-12-2017, Saat: 07:13
Son Yorum: uyan
  Tüp Bebek Tedavisi iremayaydin 0 17 14-12-2017, Saat: 10:31
Son Yorum: iremayaydin
  İlaçsız Depresyon Tedavisi uyan 0 30 17-11-2017, Saat: 01:11
Son Yorum: uyan
  Kök hücre ile Diz ve Kalça Tedavisi uyan 0 26 16-11-2017, Saat: 23:49
Son Yorum: uyan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi