Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
dns cache nedir ? kurtulmak için ne yapılır ?

DNS Cache Nedir ? , Kurtulmak için ne yapılır ?
Herhangi bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde alan adınızı tarayıcınızın URL alanına yazarsınız git dersiniz, işte bu anda tarayıcınız (işletim sisteminiz) web sitesine ait DNS sunucularını sorgular ve çerez olarak bunları tutar işte bu işlem aynı web  sitesini tekrar ziyaret etmek istediğinizde daha az veri kullanımına ve daha hızlı ziyaret için faydalıdır ancak çoğunlukla DNS CACHE olayı başa beladır, siz yeni bir alan adı aldınız ve henüz hosting satın almadınız ve alan adınızı bir an için kontrol etmek istediniz tarayıcınızda yazdınız ve git dediniz, işte bu anda alan adınızın ilk DNS sunucu bilgileri CACHE tutulacaktır, alan adınız için bir hosting satın aldınız ve DNS lerinizi güncellediniz, ardından tekrar bu alan adına girişi denerseniz yeniden eski sunuculara bağlanmayı deneyecektir, yeni sunucu bilgilerine bağlanabilmeniz için bilgisayarınızın DNS CACHE leri unutması gerekir, bu işlem için bir çok kod satırı mevcutdur ancak henüz tam anlamlı işe yarayanını malesef göremedim en etkili ve kesin çözüm 12 saat boyunca bu domain adresine erişimi kesinlikle aynı network ve aynı bilgisayarda denemeyeniz, 12 saatin sonunda çoğunlukla yeni DNS lere erişiminiz sorunsuz şekilde gerçekleşecektir, 

internetten bulabileceğiniz DNS Cache temizleme kod parçacıkları ; 

windows ; 

Kod:
ipconfig /flushdns

MAC ;

Kod:
dscacheutil -flushcache
Ara
Teşekkür eden:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kurumsal koruma için antivirüs yazılımı artık yeterli değil Davranışsal analiz ve AI, harunergenc.com@gmail.com 0 160 04-06-2017, Saat: 13:38
Son Yorum: harunergenc.com@gmail.com
  Anlatım Bulut Verilerinizi Güvence altına Almak için 8 Pratik İpucu harunergenc.com@gmail.com 0 420 04-06-2017, Saat: 10:04
Son Yorum: harunergenc.com@gmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi