Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
smtp nedir kullanılmalıdır ? neden

SMTP nedir ? , Neden Kullanılmalıdır ?
#1
SMTP NEDİR ? 
Elektronik posta gönderme protokolü (Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. Farklı işletim sistemleri için geliştirilmiş e-posta protokolleri vardır. Bu protokollerinin SMTP'ye geçit yolu(gateway) vardır. SMTP, Aktarım Temsilcisi (Mail Transfer Agent,MTA) ve Kullanıcı Temsilcisi(Mail User Agent,MUA) yazılımları arasındaki iletişimi sağlar. TCP'nin üst katmanında çalışır.

Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe, istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır.

E-posta almak için POP3 ya da IMAP protokolü kullanılır.

Ücretsiz hizmet veren büyük e-posta hizmet sağlayıcıları da SMTP ve diğer e-posta gönderim ve kontrol protokollerini desteklemeye başlamışlardır.

Outlook, Eudora, Kmail, Thunderbird, Evolution, Sylpheed gibi e-posta istemcileri, e-postalarınızı gönderilmek üzere sunucunuza iletirken SMTP hizmetinden faydalanırlar.

25 ve 587 numaralı portlar SMTP sunucusu için ayrılmıştır. Türkiye'de erişim sağlayıcılar 25. portu kapattığı için 587. port üzerinden bu hizmet sunulmaktadır.
_____________________

Bazı sunucu servislerinde mail(); fonksiyonu kapalıdır ve bu gerekli bir işlemdir peki neden ? 
mail() işlemi ile PHP script üzerinden izinsiz ve rastgele mail çıkışı olabilmektedir, yani scriptinizde bulunan bir açıktan dolayı tek bir kod ile sunucunuz üzerinden saniyeler içerisinde milyonlarca mail çıkışı olabilecektir, bunu engellemek için kimlik kontrolü doğrulaması yani SMTP kullanılması zorunludur, SMTP ile mail adresi şifresi ve gönderim protokolü seçilerek mail çıkışı sağlanır, dolayısıyla mail sunucunuz üzerinden mail çıkışı olacaktır, eğer mail sunucunuz kara listede ise veya mail gönderim sınırları var ise mail gönderimleriniz buna takılacaktır ve mailleriniz dolayısıyla süzülecektir. 
Mail adresiniz BLACKLİST e girmiş ise mail karşı taraf tarafından kabul edilmeyecektir.
Ara
Cevapla
Teşekkür eden:


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PHPMailer sınıfında açık tespit edildi, SMTP mail sınıfında büyük açık admin 0 1,403 28-12-2016, Saat: 11:40
Son Yorum: admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi