Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
tüp bebek tedavisinde mikro çip yöntemi

Tüp Bebek Tedavisinde Mikro Çip Yöntemi
#1
Tüp Bebek Tedavisinde Mikro Çip Yöntemi

Günümüzde hemen her çiftin en büyük hayali şüphesiz, bebek sahibi olmak. Fakat bazen karşımıza bazı engeller çıkabiliyor. Kısırlık sorunlarında sıklıkla erkek faktörü de karşımıza çıkmakta. Sperm sayılarındaki azalma ya da yetersizlik adayların spontan gebelik şansını düşürebilmektedir. Fakat son dönemlerde teknolojide ve tıpta olan gelişmeler yüz güldürücü.

Harvard Üniversitesi’nde bir Türk Bilim Adamı tarafından geliştirilen Mikroçip Yöntemi bu konuda atılan önemli adımlardandır. Aynı anda Türkiye de de uygulanmaya başlanılan bu yöntem gün geçtikçe yaygın hale gelmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu yöntem ile gebelik şansının arttığı gözlenmiştir. Mikro akışkan çip teknolojisi ile mevcutta olan spermler arasından en sağlıklı ve ideal olan rahatlıkla ayrıştırılabiliyor. Bu da, daha sağlıklı embriyo oluşturulabileceği ve gebelik şansının artabileceği anlamına geliyor.

Erkek adayın sperm sayısının az olduğu durumda, tüp bebek yönteminde mikro çip uygulamasının uygulanması büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu yöntemi tercih etmeleri durumunda ortaya çıkan tablo oldukça başarılıdır.

 

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde, doğal yollardan gebe kalamayan adayların gebe kalabilmeleri için birçok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biri de mikroçip kullanımıdır. İlk olarak anne adayının yumurta sayısının arttırmak için uygun tedaviye başlanılır. Bu süreçte anne adayına hormon takviyesi uygulanır. Yeterli sayıda ve kaliteli yumurta elde edildiğinde, bu yumurtalar baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllendirilir, gebelik sağlanmaya çalışılır.

Sperm hazırlamasında mikroçip sağlıklı spermleri bulmada daha etkin bir yöntem olması nedeniyle başarı oranlarını arttırmada çok daha etkin bir yöntemdir. Bu yöntem her ne kadar bildiğimiz tüp bebek yöntemi olsa da sağlıklı ve kaliteli embriyoların seçilerek uygulanabilme şansını bize sağladığından, mikroçip kullanımıyla gebelik şansı da büyük ölçüde artacaktır.Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.burcucetinkaya.com
Instagram: drburcucetinkaya
Facebook: drburcucetinkaya
Ara
Cevapla
Teşekkür eden:


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tüp bebek tedavisi ile ilgili bilgiler - Tupbebek.org nullsix 0 7 12-08-2018, Saat: 22:47
Son Yorum: nullsix
  Tüp Bebek Tedavisi pembemavi.com.tr BazKriz 0 9 09-08-2018, Saat: 14:07
Son Yorum: BazKriz
  Türkiye’de Tüp Bebek Tedavisi iremayaydin 0 12 03-08-2018, Saat: 13:25
Son Yorum: iremayaydin
  Yeni Anne-Bebek Portalı:Annegram.com Açıldı! Tatlicadi 0 29 25-07-2018, Saat: 08:26
Son Yorum: Tatlicadi
  Çatılı Çocuk Ranzası ve Çatılı Bebek Ranzası 2018 Modelleri seouzmani06 0 22 22-07-2018, Saat: 11:32
Son Yorum: seouzmani06

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi