Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
kulak tıkanması kulak tikanmasi

Anlatım kulak tikanmasi
#1
Kulak tıkanması, özellikle tıkalı boru sebebiyle oluşmaktadır. Östaki tüpü denen orta kulağı boğazın arkasına bağlayan ve farklı sebeplerle tıkanabilmektedir. Östaki tüpünü doldurup kulak tıkanıklığına sebep olan, en yaygın olaylardan bazıları makalede anlatılmıştır.
Kulak Tıkanıklığına Neler Neden Olur?
 
Kulakta tıkanıklığı özellikle östaki borusunun tıkanması sebebiyle olur. Bu durum, genellikle soğuk algınlığı ya da grip benzeri semptomlarla beraber oluyor ise veya bir soğuk üst solunum yolu iltahaplanması atağından sonra gelişir. Bebekler bu durumun gelişmesine daha çok yatkındır; nedeni ise onların östaki tüpleri çok daha dardır ve yatay ya da burun açıklığına daha fazla yakındır.
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi, altta yatan unsurlara bağlıdır. Eğer ciddi bir nedenden kaynaklanmıyor ise kulak tıkanıklığını etkili bir biçimde çözebilecek bir takım basit ev reçeteleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki yazımızda verilmiştir;
 
-Manuel Teknikleri Deneyin:
Yutkunma veya esneme gibi aktivitelerin, östaki borusunun işlevlerini düzenlediği bilinmektedir. Bu sebeple, bu tarz faaliyetler kulak tıkanıklığını rahatlatmaktadır. Boğazınızın arkasını germek de östaki borusunun açılmasına yardımcı eder. Sakız çiğnemek, kulak tıkanıklığını temizlemenin başka bir muhteşem yoludur. Hem de ağzınız veya burnunuz kapalıyken derin bir nefes alıp, daha sonra da bu havayı dışarı çıkarmaya çalışır iseniz östaki tüpünü zorla açabilirsiniz. Uçak yolculuğu esnasında kulaklarınızın tıkanmasını engellemek için, uçak inerken veya kalkarken yutkunmayı ya da esnemeyi deneyiniz. Bunun dışında kulaklarınıza pamuk tıkaçlar yerleştirip beklenmedik basınç değişiminden daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.
 
-Sıvı Alımını Arttırın:
 
Östaki tüpü mukus birikimi sebebiyle önlenmiş ise, sıvı alımını arttırmayı düşününüz. Gün boyunca bolca su veya sebze, tavuk çorbası içmeye çalışınız. Bu yol mukusun incelmesine yardımcı olacaktır ve uygun drenajı sağlayacaktır.
 
 
 
-İlaç Kullanın:
Kulak tıkanıklığı, burun tıkanıklığı ile ilişkili olsa da, dekonjestanlar rahatlama sağlayabilmektedir. Bu ilaçlar burun veya östaki borusunda biriken mukusun drenajına yardımcı olabilmektedir. Tekrardan tıkanıklığa sebep olabileceklerinden, sürekli veya 3 günden fazla dekonjestan burun spreylerini kullanmayınız. Tıkanıklığın nedeni bir enfeksiyon ise, uygun bir antibiyotik bu durumu tedavi etmek için çok gerekli olabilmektedir
Kaynak : http://www.kulaktikanmasi.com
Ara
Cevapla
Teşekkür eden:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi