Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
yazılı kanun dizini

Yazılı Kanun Dizini
#1
Yazılı Kanun Dizini

www.ekarar.net var olan düzeni, kaosun yaşanmaması, hak sahibi bireylerin hakları, malları ve canlarını korumak adına Danıştay ve Yargıtay tarafından suç ve suçlu tanımlamalarının yapıldığı genel kanun hükümleri içeren sitedir. Her türlü (taksir, kast ve ihmal) suç şeklinin maddi ve manevi yaptırımlarını barındıran yazılı hükümlerden oluşmaktadır.

TCK Türk ceza kanunu amacı; kamu düzenini, her türlü güvenliği ve hukuk devletini, kişi hak ve özgürlüklerini, kamu sağlığını sağlamak, barışı ve demokrasiyi oluşturmak adına suç işlemeyi önlemek için maddi ve manevi yaptırım uygulayan ceza kanunudur. 26 Eylül 2004 tarihinde kabul edildikten sonra 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren 5237 sayılı ceza kanunudur.

Cmk ceza muhakemesi kanunu 4 Aralık 2004 tarihinde Türkiye büyük millet meclisinde kabul edilen ve 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı kanundur. Ceza muhakemesi kanunu, yargılama işleminin nasıl yapılması gerektiğini ve yargılama sürecine katılan avukat, savcı, hakim, bilirkişi, yargılamadan zarar gören, hükümlü, hüküm özlü, sanık, şüpheli gibi her türlü soruşturma ve kovuşturmanın nasıl yapılacağını anlatan kanundur.

Hmk hukuk muhakemeleri kanunu 12 Ocak 2011'de kabul edilip 1 Ekim 2011'de yürürlüğe giren 6100 nolu kanun numarasını almıştır. Hukuk muhakemeleri kanununun gelmesiyle hukuk usulü muhakemeleri kanununu yürürlükten kaldırmıştır. Kanunun yürürlüğe girmesi, Asliye Ticaret Mahkemesi, Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, İcra Hakimliği ve Aile Mahkemeleri, Tüketici Mahkemesi'nin yargılamalarının nasıl yapılacağı ve benzer usullerini düzenler.

Ceza kanunu, hukuk muhakemeleri ve ceza muhakemeleri Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve kanun hükümlerinin yer aldığı ve yargılamaların dayandığı kanun ve hükümleri içine alan her yargılama ve isnat edilen suçlamaların nasıl ve ne şekilde verileceği, mahkeme sonuçlarının nasıl işlediğini, iptal ve onay süreçlerinin işleme şekillerini barındıran tüm kanun ve mahkeme usullerini oluştururlar.

ekarar.net
Ara
Cevapla
Teşekkür eden:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi