Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
iso belgesi

İso Belgesi
İso Belgesi

ISO, İngilizce International Organization for Standardization ifadelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ifade Türkçe'de Uluslararası Standartlar Organizasyonu manasına gelmektedir. İsviçre'nin Cenevre şehrinde 1947 yılında kurulmuştur. Amacı ürün ya da hizmetlerin uluslararası dolaşımını sağlamak ve küresel geçerliliğe sahip standartlar bildirmektir. İso belgesi, ürünlerin kalite uyumluluğuna göre verilir.

Kalite ise ürün ya da hizmetlerin müşteri şartlarıyla ve memnuniyetiyle uyumudur. Buna göre iso belgesine sahip olan ürünlerin her zaman memnun edici iyileştirme yaptığını söylemek mümkün değildir. Çünkü bu belgeler her zaman doğrudan ürün ya da hizmetle ilgili değildir. Belgelerin bir kısmı firma kuruluşuyla ilgili kalitenin belgelenmesini sağlamaktadır.

ISO 9001 2015 Belgesi

Tüm dünyada kabul görmüş olan ve normal şirketlerin standardının uluslararası boyutlara getirmeye yarayan belgedir. Bu belge uluslararası akredite belgelendirme kurumlarından temin edilebilmektedir. Ancak bu belge için başvuru yapmadan önce ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin hâlihazırda kurulmuş olması gerekmektedir. Bu sisteme sahip olunduğunu anlamak için ISO 9001 belgesine sahip olunduğunu bilmek yeterli değildir. Bunu bir danışmanlık firmasıyla anlamak daha yararlı olacaktır. ISO 9001 2015 belgesi 3 yıllık bir süre için verilmektedir. Belgelendirme ücreti çalışan sayısı gibi unsurlara göre değişmektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

Bir kuruluşun uygulanabilir mevzuat şartlarına ve müşterileri şartlarını karşılayan ürünleri sağlayan bir yeteneğe sahip olduğunun kanıtlanması için yapılan belgelendirmedir. Ayrıca müşteri memnuniyetinin artırılmasını sağlamayı amaçlayan kalite yönetim sistemidir.
Ara
Teşekkür eden:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Iso belgesi veren firmalar uyan 0 110 03-05-2017, Saat: 13:43
Son Yorum: uyan
  G Belgesi Almak Artık Çok Kolay uyan 0 209 16-04-2017, Saat: 07:29
Son Yorum: uyan
  Enerji Kimlik Belgesi Nedir? resthit 0 168 18-03-2017, Saat: 15:23
Son Yorum: resthit

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi